Tarihçe

Kulübümüz 2008 yılında bisiklet tutkunu öğrencilerin hareketi ve birlikteliğiyle, onlara arka çıkan bisiklet dostu hocalarımızın çok değerli destekleriyle 2009 yılında resmi olarak kurulmuştur.
İÜBİK her yıl yenilenen yönetim kurulu ekibi, danışman hocası ve aktif üyeleriyle kulüp tüzüğü çerçevesinde çalışmalar yürütür.

iunik anitkabir 2014

Kulüp olarak gerek üniversitemizin desteğiyle gerekse kendi imkanlarımızla pekçok etkinliğimiz oldu. Gelenekselleşen Çanakkale turlarımız bunların başında gelir. Her yıl 18 Mart veya 19 Mayıs’ta muhakkak Çanakkale’ye gidilir. Yine 29 Ekim Ankara turumuz okulun bize temel ihtiyaç ve araç desteği verdiği etkinliklerdendir. Üniversite dışında destekçilerimiz arasında şenliklerde standımızda bisiklet simülasyonu kurmamızı sağlayan Marintek’i, bize konserve desteği veren Yurt konserveyi ve kulübe gps cihazı desteği veren Baytekin’i sayabiliriz.
Kulüp olarak amaçlarımız arasında ilk başta sosyal, tarihsel farkındalık ve insanlara bisikleti sevdirmek gelir. Yaptığımız etkinliklerin çoğu öncelikle bu amaçlara hizmet eder. Bahsettiğim gibi gelenekselleşen Çanakkale turlarımız ve İstanbul’dan Ankara’ya 09032015-09-55-173680409yaptığımız tur bunlarda bunlarda başı çeker. Yine 8 Mart’ta yaptığımız 2Kıta1Can etkinliği de aynı amaçla büyük bir heyecan içerisinde yaptığımız en çok dikkat çeken etkinliklerimizdendir. Bu etkinlikte Özgecan Aslan cinayeti sonrası kadının güvenli ulaşım hakkı için ses getirmek istedik. Bunun için Avrupa kıtasından Asya kıtasına güvenli ulaşım, kadın cinayetleri, çocuk istismarları gibi bir çok konuda bisikletlerimiz üzerinde mesajlar taşıyarak yaklaşık olarak 1500 kişilik bir katılımla tek ses olarak geçiş yaptık. Yine bisikletle güvenli ulaşım hakkı için sık sık BUP turlarında yerlerimizi alıyoruz. Bunlar dışında sık sık İstanbul içerisinde antrenman ve gezi turlarımız oluyor. Amacımız trafikte yer almak ve insanlara bisikleti sevdirip bu kültürü aşılamak. Yine İstanbul sınırları içerisinde veya şehir dışında, daha çok doğanın bozulmadığı yerlere kamplı turlar düzenliyor hem bisikletin hem de kamp kurmanın güzelliğini bir arada yaşıyoruz. Bu yüzden kulüp üyelerimizle bisiklet eğitimleri dışında, kamp konusunda deneyimli arkadaşlar ve okulumuzun ilgili kulüplerinin de destekleriyle kamp eğitimleri düzenlemeye çalışıyoruz. Okulumuzun diğer kulüpleriyle veya başka bisikletli oluşumlarla birlikte projeler yürütmeyi genel olarak çok seviyoruz.
Yazları kendi aramızda uzun soluklu turlar da yapıyoruz. Şu ana kadar Türkiye sınırlarında İübik tekeri değmeyen toprak zannediyorum kalmamıştır.
Kulüp olarak bizim hedef kitlemiz herkes. Herkese hitap edip bu kültürü olabildiğince çok duyurup, gösterip, sevdirip, yaymak istiyoruz.
Düzenlediğimiz etkinliklerin çoğuna üniversitemiz öğrencisi olmayanlar da katılabiliyor. Yeni bisikletlilerle tanışıp kaynaşmayı seviyoruz. Sadece üniversite destekli turlarımızda (genellikle şehirler arası turlar) resmi sebeplerden dolayı yalnızca İstanbul Üniversitesi öğrencileri katılabiliyor.
İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü olarak bu yıl ki en büyük hedeflerimizden birisi yarış takımı oluşturmak. Artık bu camiada da yerimizi almak istiyoruz. Şu ana kadar amatör olarak katıldığımız yarışlar oldu. En son gittiğimiz Granfondo Çeşme yarışında kulüp arkadaşlarımızdan Özge Seçkin ikinci olarak formamızla kürsüde yerini aldı. Takım oluşumu dışında 23 Nisan da Selanik’e atamızın evini ziyarete gitmeyi planlıyoruz. İstanbul’dan Selanik’e uzanan bu yolculuk için şimdiden çalışmalara başladık. Yine nisan ayında üniversite bisiklet kulüplerini davet edeceğimiz bir bisiklet şenliğimiz olacak. Yeni yılda yeni dönemde bizi çok güzel şeyler bekliyor. Hepimiz şimdiden çok heyecanlıyız.